Polska branża budowlana otwiera się na pracę w chmurze

06.12.2018

Chmura to obecnie jeden z ważniejszych trendów w procesie transformacji cyfrowej w poszczególnych sektorach przemysłu. Dotyczy to także sektora budowalnego, który ze względu na swoją specyfikę (duża liczba rozproszonych danych oraz podmiotów zaangażowanych w proces, prowadzenie wielu inwestycji jednocześnie) otwiera się na nowości technologiczne i zachodzące globalne zmiany w tym obszarze.

Praca w środowisku chmury w oparciu o BIM 360 była tematem przewodnim konferencji Autodesk „Budowa w chmurze – współpraca przy planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu”, która odbyła się 28 listopada w Warszawie.

– Postawiliśmy pytanie – czy polska branża budowlana jest gotowa na współpracę w chmurze? Zauważamy spory potencjał w obszarze cyfryzacji sektora budowalnego. Procesu zmian nie da się zatrzymać, ani tym bardziej odrzucić. Realizacja projektów zgodnie z metodyką BIM jest już powszechna w wielu czołowych biurach projektowych oraz firmach wykonawczych w Polsce. Kolejnym etapem, zdajemy sobie sprawę, że nie natychmiastowym, będzie usprawnianie współpracy i zarządzania projektami, z wykorzystaniem środowiska chmury. – mówił Przemysław Nogaj, menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla architektury i budownictwa.

 

 

– Widzę nieodzowność pracy w chmurze jako standardu w najbliższych latach. Jednak, tak jak w przypadku innych nowości technologicznych, tak i w tym konieczne jest przełamanie pewnych barier – uzyskanie wsparcia ze strony państwa, wprowadzenie na uczelniach wyższych kształcenia w tym zakresie, wypracowanie racjonalnych standardów, które w rezultacie zrekompensują nakłady pracy architektów wyższym wynagrodzeniem za projekt. Benefity wynikające z takiej metodyki pracy będą odczuwalne na każdym etapie procesu inwestycji – zwłaszcza dla inwestora prywatnego lub publicznego oraz wykonawcy, m.in. w postaci łatwiejszej i bardziej elastycznej parametryzacji elementów budowy i wyposażenia, a przez to zwiększonej kontroli kosztów i ekonomizacji procesu budowy. – powiedział Mariusz Ścisło, prezes SARP.

Konferencja zgromadziła ponad dwieście osób zaangażowanych w proces inwestycyjno-budowlany – architektów, firmy budowalne oraz inwestorów. Zagadnienia poruszane podczas poszczególnych sesji obejmowały korzyści i bariery związane z wykorzystaniem BIM 360 oraz dostarczyły wielu praktycznych przykładów. Swoimi doświadczeniami podzieliła się szwedzka firma TIKAB, której przedstawiciel zaprezentował m.in. jak jeden z największych właścicieli nieruchomości w Szwecji poprawił funkcjonowanie zarządzanych przez siebie budynków, integrując proces projektowy w Autodesk BIM 360.

Przedstawiciele Autodesk – polscy i zagraniczny – poświęcili dużo miejsca platformie BIM 360. Omówione zostały korzyści z wykorzystania BIM 360 na placu budowy w postaci usprawnionej komunikacji zdarzeń oraz zatwierdzania dokumentów na linii inwestor – projektant – wykonawca – podwykonawca. Uczestnicy konferencji #budowaWchmurze mogli odwiedzić stanowiska Autoryzowanych Partnerów Autodesk, na których zaprezentowano m.in. praktyczne możliwości platformy chmurowej Autodesk i jej wpływ na współpracę międzybranżową, zarządzanie danymi oraz na projekty infrastrukturalne, jak również polskie i zagraniczne case studies. Ważnym elementem konfekcji była wystawa innowacyjnych narzędzi wspierających pracę podmiotów współpracujących przy realizacji inwestycji, takich jak: tablety dotykowe, drukarki wielkoformatowe, skanery laserowe 3D.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in